Začínáme...

28. června 2011 v 14:31 | Elladora :) |  ...Téma týdne...?


Dlouho jsem uvažovala nad tím, zda se zapojit do "tématu týdne". Když jsem blog nedávno zakládala, moc jsem nevěřila tomu, že by stálo za to do této rubriky přispívat. Každý týden se řídit určeným tématem? Samozřejmě, nemusím přece opravdu KAŽDÝ týden psát o tom, co se na blogu ukáže jako aktuální téma. Pak jsem si ale uvědomila, že pokud chci být opravdu novinářkou, je Téma týdne nejlepší příprava na všechno, co mě v novinách možná jednou bude očekávat.


Ať už se díváte na filmy o novinářích nebo čtete různé příběhy, narazíte pokaždé najednu skutečnost - drtivá většina všech novinářů píše o tom, o čem by za normálních okolností nepsali. A co se dá považovat za normální okolnosti? Například svoboda slova. Nebo pravdivost výroku. A mezi normální okolnosti určitě nepatří ani ekonomická krize. Ta nutí většinu lidí setrvat na místě, které pro ně není vhodné nebo je v horším případě nenávidí. Sami uznejte, že česká scéna novin a dalších tiskovin není příliš bohatá. Myslím tím bohatá na "opravdové noviny". Ano, to by mohlo klidně vést k další debatě: Co jsou opravdové noviny? Tam ale nemířím. Jde mi o to, kolik médií v naší republice by mohlo zodpovědně říct, že nikdy nepsali o Ivetě Bartošové? Ať už si o ní myslíte cokoliv, není přece tím nejdůležitejším, co se v Česku událo. A pokud ano, tak bych řekla, že náš stát spěje k zániku.

Zatímco se v každém čísle Pestrého světa nimrají v jejím soukromém životě a neváhají prohlédnout i popelnice kolem Ivetina domu kvůli případným injekčním stříkačkám, ve světě i republice jim unikají opravdu závažná témata a skvělé životní příběhy, které jsou daleko poutavější než to, kolikrát už Bartošová navštívila psychiatrickou léčebnu. Když občas čtu Blesk nebo Rytmus života a podobné plátky (ano, zahanbeně přiznávám, že i já někdy neodolám), ríkám si, že kromě zajímavého titulku jsu ty články naproto o ničem. Kdysi jsem novináře považovala za takové posly pravdy, za lidi, kteří jsou poslední záchranou cti a poskytují nám veškeré informace důležité k životu. Zatím ale s hrůzou zjišťuji, že kdyby se z každé tiskoviny měly vytáhnout jen postatně věci, zůstane v takovém Blesku možná jen zadní strana se zajímavostmi a sloupek s horoskopy. Kolikrát když čtu článek, říkám si, že i já bych ho napsal lépe. A to jsem se nikdy, nikdy v životě nepovažovala za dobrou spisovatelku nebo novinářku - což je neuvěřitelně ironické, vzhledem k tomu, že se tím chci jednou živit.

Teď se opět dostávám k té základní otázce. Vážně by mě nesmírně zajímalo, kolik z těch všech rádoby novinářů dělá svou práci rádo. Kolik z nich pom tomhle opravdu touží? Kolik z nich může říct, že je pro ně vzrušující stát pět dní před domem celebrity a nakonec napsat o tom, jak si filmová hvězda nevzala sáček na psí exkrementy, když šla venčit svého značkového pudla? Opravdu byl tohle jejich sen? Skutečně je tohle naplňuje? Myslím, že odpověď je všem naprosto jasná. Ne. A můžou s tím něco udělat? Spousta z vás by asi odpověděla, že ano. Ale myslíte to vážně? Za prvé - v dnešní době sehnat jinou práci je takoé menší sci-fi. za druhé - žádné seriózní noviny asi nepřijmou každého, kdo bude chtít odejít z bulváru. Za třetí - i když změníte noviny, nakonec zjistíte, že je to úplně stejné a vy tak jen potvrdíte pořekadlo "Z bláta do louže".

Tak už chápete, proč hodlám začít psát Téma týdne na jekékoliv téma? Ano, hádáte správně. I mě tohle jednou čeká. Psaní věcí, o kterých bych za normálních okolností nepsala. Takže hurá číhat s dalekohledem k popelnici Ivety Bartošové!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 K. K. | 28. června 2011 v 14:43 | Reagovat

Ahoj ... Když už ses rozhodla psát témata týdne, tak se témat drž ... Téma týdne jsou seriály, ... Proč jsi tento článek zařadila, když o seriálech nepíšeš? Jako článek je dobrý, ale téma trochu mimo .. :-D

2 dejnypoucova dejnypoucova | E-mail | Web | 28. června 2011 v 14:51 | Reagovat

[1]:
Asi tak nějak,ale ikdyž si jak říká nově založila blog,tak o tom asi nevěděla ;)

3 K. K. | 28. června 2011 v 15:02 | Reagovat

[2]: Jak se dívám, tak první článek tu byl vložen v dubnu ... To zas tak "nově" není ... :-D Ale tak stane se .. :-)

4 Wendy Wendy | 28. června 2011 v 16:10 | Reagovat

Já vím já vím :D...Nejsem hloupá blondýna, co se rozhodla zviditelnit svůj blog :D...Nejdřív jsem chtěla psát na téma seriálů a pak jsme si to rozmyslela a chtěla napsat spíš úvod...Jenže jsem už zapomněla překliknout zpátky tu volbu, aby se to zařadilo do Tématu týdne, takže proto :). Tak jen aby nedošlo k nedorozumění, že ani neumím číst :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama